pondelok 4. mája 2015

Starohutský vodopád

Vždy, keď mi to okolnosti len trochu dovolia, prchám z mesta, unikám z davu ľudí, najčastejšie do prírody, do hôr. Inak tomu nebolo ani včera, v nedeľu.
Hoci sa obloha od rána mračila a krátko po obede začalo aj mrholiť, nebránilo nám to zrealizovať náš plán z predošlého dňa, vyjsť si k Starohutskému vodopádu a na Jašekovu skalu.
Byť aspoň pár chvíľ v prostredí, kde sa cítim najlepšie.

Inšpiráciu na túry a výlety najčastejšie vyhľadávame na http://www.vypadni.sk/ alebo aj na http://hiking.sk/, inak tomu nebolo ani tentoraz.

Región: Vtáčnik
Kraj: Banskobystrický
Okres: Žarnovica
Obec: Nová Baňa


Jašekova skala je vyhliadkové bralo dvíhajúce sa nad novobanskou osadou Stará Huta.
Tvoria ho erózii odolávajúce andezity, ktoré nápadne vystupujú z menej odolných sopečných hornín.Začíname v Starej Huti (447 m n.m.). Tu sa dostávame na náučný chodník Vojšín, ktorý je 
dlhý 12,58 km a prekonáva výškový rozdiel 371,9 m. Najvyšším bodom je vrch Vojšín
(818,9 m n.m.). Trasu chodníka je možné absolvovať pokojnou chôdzou za cca 4 hod. 
My si to však necháme na inokedy, teraz nám stačí výstup na Jašekovu skalu.


Po asi 300 metroch pohodovej chôdze sa popri Sklenom potoku dostávame
 k samotnému vodopádu.Jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov nachádzajúci
sa vo výške 525 m.n.m. Je vysoký 5 m. Vznikol tektonickým poklesom rýh, čím sa vytvoril terénny skok - stena lokálne až 10 m vysokáAmfiteáter tvorí sopečná hornina andezit charakteristická nevšednou
blokovou odlučnosťou, ktorú dobre vidieť i na skalných stenách okolo vodopáduStarohutský vodopád je najkrajší v jarnom období, v čase, kedy má Sklený potok
najväčší prietok

 
Vodopád padá do pôsobivého skalného amfiteátra, ktorý je i sám osebe zaujímavým 
prírodným výtvorom.

  
Patrí medzi 5 vodopádov Slovenska ustanovených Ministerstvom životného prostredia 
SR za národné prírodné pamiatky. 


Vo vodnom toku okolo vodopádu žije dnes už veľmi vzácny rak čierny.
Nám sa ho ale nepodarilo vidieť.

Od vodopádu sa vydávame náučným chodníkom smerom k Jašekovej skale, výstup nie je náročný a dá sa zvládnuť za pár minút.

Pohľad z vyhliadkového brala na okolitú krajinu zastretú dažďovými mrakmi

Malý mokrý výlet je na konci, ešte si spravím zopár záberov jarnej vidieckej prírody v Starej Huti a môžeme sa pobrať domov.2 komentáre:

  1. Pekná túra, aj reportáž z nej ... :)) Príroda je v tomto období najzelenšia a najsviežejšia ... a že nevykuklo slniečko ? Taká maličkosť predsa neovplyvní zážitky z pekného dňa ... pa pa L.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem, Lauri :) Nejaké mrholenie ma v žiadnom prípade od cesty do prírody neodradí. Mám ju rada za každého počasia. Nie raz sme boli takto na túre či na bicykloch, pre mňa osobne nemusí len slnko svietiť :) Tam som šťastná, spokojná, tam zabúdam na starosti všedných dní, tam utekám, keď len môžem ;) Pekný deň ti prajem. J.

    OdpovedaťOdstrániť